دست نوشته هام...

دست نوشته های شخصی من، در مورد همه چیز....

دست نوشته هام...

دست نوشته های شخصی من، در مورد همه چیز....

آقای مربی، تراویس هیلی

سه شنبه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۵، ۰۳:۳۶ ب.ظ

سلام...

به نظر میرسه که در غرب، الگو این هست که دولت بهترین ها رو شناسایی میکنه و آموزش می‌ده، اما در نهایت این بهترین‌ها از دولت جدا میشند و در بخش خصوصی به ارائه خدمات باب میل خودشون می‌پردازن. این الگو، ظاهرا باعث پیشرفت بسیار سریعتر به دلیل ازادی عمل نخبه ها میشه.  برای مثال، روش‌های عملکرد شرکت‌های امنیتی و یا پوشش نیروهای امنیتی که با لباس شخصی عملیات میکردن و انقلابی که در اون رخ داد و توسط یک شخص به اسم جان‌ایدیما شروع شد. کاملا مشخص هست که ورود شرکت‌های خصوصی به مباحث دفاعی و امنیتی باعث پیشرفت بسیار سریع‌تر در عملکرد نیروها میشه و دلیل این مسئله ازاد بودن نیروها در ازمون و خطا و مهم‌تر از اون، داشتن تمام وقت برای اختراع و به بار نشوندن ایده های جدید هستش.

من قبلا از نظامی هایی که اعتبار بسیار عالی در ارتش داشتن و بعد، اعتبار شرکت خصوصی راه‌اندازی شده توسط اونها، یا فعالیت‌هاشون از خودشون پیشی گرفته گفتم؛ نمونه‌اش میشه کریس‌کایل و یا جان‌ایدیما و شرکت بلک‌واتر اشاره کرد.اما این تاپیک، برای معرفی یکی از نوابع اموزش نظامی گری هستش که واقعا تونسته تحولات عظیمی رو در صنعت آموزش نظامی ایجاد بکنه( و درست شنیدید! صنعت اموزش نظامی).

این مطلب، در خصوص تراویس هیلی هست، یکی از معتبر‌ترین و شناخته شده ترین مربی‌های اموزش نظامی. در ادامه مطلب در خدمتتون هستم.

تراویس هیلی، عاشق پرواز بود. همیشه دوست داشت پرواز کنه و به ارزوش هم رسید. با پرواز کایت و گلایدر شروع کرد و به پرواز با هواپیما‌های کوچیک مثل سسنا رسید. با این حال، علاقه‌اش به پرواز و دریا اون رو به سپاه تفنگداران دریایی امریکا، مرینز کشوند.

مرینز

استعداد مناسب تراویس در بخش های مختلف، خیلی سریع اون رو به بخش های تاریک و ناشناخته مرینز، بلک‌اپس وارد کرد. حضور تراویس هیلی در اطلاعات مرینز و بخش عملیات های ویژه اون رو بارها و بارها جهت عملیات های شناسایی در عمق خاک دشمن، برخورد مستقیم در عمق خاک دشمن به خاورمیانه و افریقا کشوند. اعزام‌های عملیاتی متعدد به افغانستان، عراق و افریقا سابقه پرباری از عملیات‌های خطرناک برای تراویس به همراه داشت.

واحد اطلاعات سپاه تفنگداران دریایی امریکا، بعد از تغییراتی که از سال ۲۰۰۶ به خود دید، حال بدون دغدغه عملیات های نامتعارف پشت خطوط دشمن را اجرا میکند. از گذشته های دور، روش‌های تخلیه و بازیابی نیرو در عملیات‌های ایربورن، هلی‌بورن، زیردریایی و دریایی شبیه به عملیات‌های نیوی سیلز و نیروی مخصوص ارتش را اجرا می‌کرده که نشان از توانایی بسیار بالای عملیاتی و اطلاعاتی نیرو دارد.

تراویس از سال ۱۹۹۲ تا سال ۲۰۰۸ و مجموعا به مدت ۱۵ سال در این واحد‌ها معروف به بخش بلک‌اپس مشغول به خدمت بود. تجارب عملیاتی کسب شده، در یکی از بهترین و توانمند ترین و عملیاتی ترین نیروهای رزمی، در یکی از خطرناک‌ترین مناطق دنیا باعث شد که تراویس، کوله باری از تجربه را با خود داشته باشد.

پیمانکار خصوصی

مسئله بسیار مهم در خصوص تراویس، حضور او در فیلمی‌است که در سال ۲۰۰۶ از نجف پخش شد. در این ویدیو، تراویس به عنوان یکی از عناصر شرکت بلک‌واتر، به دفاع از یک کمپ نظامی مرینز می‌پردازد و در طی ان، بر اساس گفت و گو‌های داخل فیلم بیش از ۱۵۰ نفر را از اعضای جیش المهدی هدف قرار می‌دهد. البته فیلم مربوط به سال ۲۰۰۴ بود ولی در سال ۲۰۰۶ منتشر شد و گمانه زنی های زیادی را ایجاد کرد. چرا که تراویس هیلی، در عین انکه از سال ۲۰۰۴ عضو شرکت بلک‌واتر بود، ظاهرا همزمان عضو مرینز هم بوده که این احتمال را که تراویس همان سال ۲۰۰۴ از مرینز خارج شده را تقویت می‌کند.

تراویس هیلی، پیمانکار بلک‌واتر، عراق

حضور تراویس به عنوان پیمانکار عملیات‌های ویژه در شرکت بلک‌واتر از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۰۵ و به مدت دو سال شامل عملیات های زیاد در عراق و افغانستان برای این شرکت بوده که سطح بالای انها، بر همگان اشکار است.

در همان سال ۲۰۰۴، همزمان با حضور در بلک‌واتر، تراویس هنگامی که در محل عملیاتی(عراق و افغانستان) نبود، در شرکتی که خودش راه‌اندازی کرده بود مشغول بتا تست سلاح، دستکاری و شخصی سازی سلاح برای مشتریان، اموزش نیروهای نظامی( پیمانکار‌های خصوصی دیگر) و بهبود کیفیت تجهیزات و تسلیحات مشغول بود. شرکت SDI تاکتیکال تا سال ۲۰۰۸ و در مقر ان،  در واشنگتن فعال بود.

اقای مربی

در سال ۲۰۰۸ اما، تغییرات شگرفی در زندگی تراویس هیلی اتفاق افتاد. نیروهای نظامیی که در کلاس‌های اموزشی او شرکت کرده بودند، امار جالب توجهی از افزایش کیفیت تاکتیکی خود نشان دادند که این مسئله، باعث شد تا تراویس بتواند قرارداد های بزرگ‌تر و مخاطبان گسترده تری را هدف قرار دهد.

در ایران، به دلیل عدم وجود اسلحه به صورت ازاد در دست مردم، شرکت‌های فروش قطعات و تجهیزات اسلحه زیاد معروف نیستند و مردم بیشتر شرکت‌هایی مثل وینچستر یا رمینگتون رو می‌شناسند. با این حال، دوستانی که علاقمند به مباحث نظامی هستند، احتمال بسیار قوی شرکت نام‌اشنای مگپول رو می‌شناسند. برای معرفی این شرکت برای اون دسته از کسانی که نمی‌شناسندش، کافیه بگیم تقریبا 511 در بحث تجهیزات نظامی هست. نواوری، کیفیت بالا و توجه به ارگونومی و قیمت مناسب از جمله ویژگی های محصولات این شرکت‌است. البته نمونه‌های بارز کیفیت در ساخت تجهیزات نظامی، شرکت‌هایی همانند بلک‌واتر(سابق) و خود شرکت‌های اسلحه سازی همانند وینچستر، رمینگتون، هکلر ان کخ و امثالهم هستند. اما در بحث ابزارهای کمکی، مانند جلیقه‌ها، غلاف‌ها، خشاب‌ها، چراغ قوه و سایر تجهیزات شرکت‌های دیگه‌ای مثل مگپول بسیار معتبر هستند.

تراویس هیلی شرکت خصوصی خود SDI که با نام داینامیکس نیز شناخته میشد را در طرحی ابتکاری، در زیر مجموعه هولدینگ و شرکت مادر مگ‌پول قرار داد تا شرکت جدیدی به نام مگ‌پول داینامیکس متولد شود. این شرکت، با مدیریت تراویس هیلی و پشتیبانی مالی و تجهیزاتی مگ‌پول و همکاری افرادی همچون کریس‌کاستا(از دیگران مربیان برجسته دنیای نظامی گری خصوصی) توانست خیلی زود اعتبار بسیار خوبی برای خود ایجاد کند.

اموزش عوض کردن دست شلیک‌کننده، دوره تاکتیکال کاربین

مگ‌پول داینامیکس به سرعت تبدیل به شرکت هدف برای نیروهای نظامی(پلیس و مرزبانی و...) شد و نیروهای نظامی امریکا و حتی علاقمندان در دسته های مختلف، در کلاس‌های متعدد شرکت مگپول شرکت می‌کردند. دوره‌های اموزشی این شرکت برای افراد مبتدی که به تازگی اولین اسلحه خود را تهیه کرده‌اند، تا نیروهای ضدتروریستی(SWAT)، نیروهای عملیاتی FBI و نیروهای مختلف مسلح(ارتش) امریکا می‌شد. نکته بسیار مهم در اموزش های ارائه شده یا طراحی شده توسط تراویس هیلی، تمرکز بالا و اولیت دار کردن مباحثی همچون شباهت به واقعیت، ثبات و بهره وری بالا در تمرکز و ذهن نیرو بود. بنابراین نیرو اموزش‌هایی می‌دیدی که مباحث در ناخوداگاه او قرار بگیرد و دقت و کیفیت، سرعت تصمیم گیری و اثر بخشی مثبت تصمیم‌هایش به شدت بالا برود. در حقیقت تمرکز دیگر چندان بر روی تیراندازی نبود و بیشتر تمرکز بر روی مکانیک تیراندازی بود.

تراویس دیگر به نیروها نمی‌گفت چگونه شلیک کنند، بلکه به انها مکانیک شلیک کردن را یاد میداد و نیرو نهایتا متوجه میشد که بهترین متد برای تیراندازی در هر شرایطی کدام است. نتیجه اموزش‌ها، نیروهایی توانمند از لحاظ ذهنی، دستکاری و شخصی سازی سلاح، دقت تیراندازی و تحرک بود. المان‌هایی بسیار حساس و مهم برای یک شخص چه میخواهد نظامی باشد در بیرون مرز‌های امریکا یا پلیس در خیابان‌های امریکا، یا شخصی که صرفا میخواهد از خانه و کاشانه و اعضای خانواده‌اش دفاع کند.

اموزش ها برای همه از کاملا مبتدی شروع و تا سطح درگیری تن‌به تن( شاید عبارت درستی نباشه چون درگیری فیزیکی رو در ذهن تداعی میکنه ولی منظور در حقیقت درگیری با اسلحه در مقابل هم به شکل بازی‌های ایرسافت و امثالهم هستش!) تا عملیات‌های ایربورن برای نیروهای نظامی را شامل میشد. در حقیقت، کلاس‌ها برای بالاترین سطح از واکنش‌ مثبت در شرایط استرس و شرایط واقعی درگیری ها است.

ادمین ریلود(اموزش تعویض خشاب سریع)، دوره اداپتیو کلاش

مسئله این بود که ارتباط با مشتریان، به کار گیری روزانه تجهیزات مگپول در کلاس‌های مگپول‌داینامیکس، و بهره گیری روزانه از تجربه‌های افراد مختلف در شرایط مختلف اب‌و هوایی و شرایط مختلف عملیاتی، باعث می‌شد که به صورت روزانه گزارش‌های متعددی به شرکت مگپول در خصوص تجهیزات تولید شده اش برسد و این مسئله، به سرعت منجر به افزایش کیفیت هرچه بیشتر تجهیزات تولیدی مگپول شد. این مسئله و سوداوری ایده تراویس به حدی بود که مگپول، تراویس هیلی را از مدیریت شرکت فرزند(مگپول داینامیکس) به سمت مدیریت شرکت مادر(مگپول) منصوب کرد. این یک ارتقای بسیار مهم برای تراویس هیلی بود.

حال، تراویس رئیس یک شرکت بسیار بزرگ و با بودجه بسیار عالی ساخت تجهیزات اسلحه بود. بهشتی برای اقای معلم که بتواند تغییرات مد نظرش را اعمال کند. حال تراویس با خیال راحت میتوانست ایده هایش را پیاده کند و واکنش‌ها و بازخورد‌ها را به سرعت در میدان عملیات در شرکت مگپول داینامیکس ببیند.

تراویس از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ با مگ‌پول بود که این مدت، از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ شامل مدیریت تراویس بر شرکت مگپول ایندستریز(شرکت مادر) میشد.

او در مگپول هم تغییرات بزرگی ایجاد کرد. ایجاد بخشی برای تولید فیلم‌های اموزشی و فروش‌ان در سرتاسر دنیا، تغییرروش‌های دریافت بازخورد کالا از مشتریان و امثالهم از جمله تغییرات گسترده‌ایست که تراویس در کمپانی بزرگ مگپول ایجاد کرد.

هیلی استراتژیک

سال ۲۰۱۱ نقطه عطفی در زندگی تراویس هیلی است. او پس از چندین سال تجربه حضور در مرینز، چندین سال حضور در میان نیروهای پیمانکار نظامی(نظامی خصوصی)، چندین سال حضور در بین داوطلبان و دانشجویان علوم نظامی و چندین سال تجربه اموزش نیروهای مختلف، چندین سال تجربه در دستکاری و بهبود کیفیت تسلیحات و تست اونها، حالا به یک غول به تمام معنا در صنعت اموزش نظامی تبدیل شده.

دیگران سعی میکنن متد های اموزشی خودشون رو منطبق بر سیستم اموزشی تراویس هیلی بکنن و تلاش‌ها از سبک و سیاق قدیمی اموزش کار با اسلحه، به متد اموزشی تراویس هیلی رو به تغییر گذاشت.

کم کم در شرکت‌های اموزش نظامی، مواد و سرفصل ها از شلیک در فواصل مختلف و با اسلحه های مختلف جای خودش رو به مکانیک شلیک با اسلحه، سرعت در شلیک و بکارگیری تاکتیکال اسلحه برای بهترین مدل بکارگیری عوض شدن.

هیلی استراتژیک، امروزه یکی از شرکت‌های اصلی برای استرس تست محصولات نظامی محسوب میشه و به نوعی، به یک استاندارد برای برخی کمپانی ها تبدیل شده که سلاح یا تجهیزات تولیدیشان در این شرکت و توسط شخص تراویس هیلی و دانش‌اموزانش مورد ازمایش عملیاتی قرار گیرد.

در نهایت، شخص تراویس هیلی امروزه به عنوان پشتیبان عملیات‌های با ریسک بالای نیروی نظامی(پلیس) امریکا در عملیات‌های مختلف، برای واحد‌های مختلفی همچون SWAT،‌ ESU، عملیات‌های بازیابی فراری و خلافکاران و گشت بین‌جاده‌ای به عنوان مشاور  و پیشنهاد دهنده تسلیحات و طرح عملیات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاملا مشخص است که در ایالت اریزونا که امروزه تراویس هیلی مستقر است، به اعتباری بالا در بین نیروهای مسلح دست پیدا کرده که وظیفه‌ای همچون طرح ریزی عملیاتی برای عملیات های SWAT را به او واگذار میکنند. تصور کنید!! نیرویی همچون SWAT توسط شرکت تراویس هیلی اموزش می‌بیند، سپس سلاحش برای هر عملیات توسط تراویس هیلی انتخاب میشود(سلاح و تجهیزات) و در نهایت، طرح اجرای عملیات نیر توسط تراویس هیلی طراحی و به نیروها جهت اجرا ارجاع داده می‌شود.

متد های اموزشی

در گذشته، اموزش‌های نظامی شامل اموزش های دفاع شخصی، اموزش تیراندازی در میدان تیر و دریافت مدرک نظامی گری بودند. امروز این قائده عوض شده. اموزش‌های تراویس هیلی هرگز به صورت "این روش درست است و ان روش غلط است" نبوده و بیشتر روی مکانیک انجام عمل  تمرکز می‌شود.

مثلا اگر دست در اینجای اسلحه قرار گیرد نتیجه این است که می‌بینید، و اگر دست در انجای اسلحه قرار گیرد، نتیجه ان است که می‌بیند. البته در طول زمان، همانطور که قبلا هم عرض شد این متدهای اموزش داده شده توسط تراویس هیلی، دیگر پیشنهادی نیستن و به عنوان روش درست در بین نیروهای نظامی و سویلین ها شناخته می‌شوند!!

مثلا، من کتابچه‌ اموزش بکارگیری تپانچه توسط نیروهای ویژه ارتش را در اختیار دارم که بکارگیری سلاح به ۶ روش مختلف را اموزش می‌دهد. این کتاب برای سال ۱۹۹۱ می‌باشد. با این وجود، امروز روش تاکتیکالی که توسط تراویس هیلی اموزش داده می‌شود( نمی‌گوییم ابداع شده و صرفا می‌گوییم تراویس هیلی روی اموزش و بکارگیری ان سماجت بخرج داد!) روش درست و سایر روش‌های دیگر، غلط شمرده می‌شوند.

 

مشاهده در میلیتاری

  • سه شنبه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۵، ۰۳:۳۶ ب.ظ
  • Senaps

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی